Lian Li Uni Fan TL 120 Reverse Blade Case Fan (G99.12RTLLCD1W.00) Review
Table of Contents
Introduction
Features
The Lian Li Uni Fan TL 120 boasts several noteworthy features:
Specifications
Feature Value
Number of Fans 1
Controller No
Connector Type UNI FAN Controller Cable x 1 (P-7P)
Fan Dimension 124 x 120 x 28 mm
Fan Speed 0, 350~1900 RPM
Max. Air Pressure 2.83 mmH2O (Maximum)
Max. Airflow 54.3 CFM (Maximum)
Acoustic Noise 31 dB(A) Max
Input Power 7.08W
Material PA66 / PBT
Rated Voltage DC 12V (FAN) & 5V (LED)
Bearing Type Fluid Dynamic Bearing (FDB)
Operate Voltage DC12V & 5V
Performance
I tested the Lian Li Uni Fan TL 120 in a variety of scenarios, including: